Türkiye Alzheimer Derneği Gündüz Yaşam Evi ve Evde Bakım Yaşlı Hizmet Merkezi

Alzheimer Gündüz yaşam Evi;

Şişli Belediyesi sponsorluğunda Türkiye Alzheimer Derneği tarafından 02.05.2011 tarihinde Okmeydanı-Şişli/İstanbul ‘da kurulan Merkezimiz, 4.01.2019 tarihinden bu yana Kuştepe mahallesi, Karkuyusu sokak No:57 Şişli/İstanbul ilçesinde hizmetine devam etmektedir.

Merkezimiz 2 katlıdır ve hem ön hem de arka cephelerde bahçeye sahiptir.

Giriş katında,  Etkinlik Salonu, mutfak, kamera kayıt odası ve yemek odası; üst katta ise, Seminer Salonu, Dinlenme Odası, idari ve personel odaları bulunmaktadır.

Binamızda yaşlıların kullanımına uygun asansör mevcuttur.

Binamızda 24 saat gözlenebilen kamera sistemi mevcuttur ve bir güvenlik firması tarafından izlenmektedir.

Hastalara öğle yemeği ve çay saati ikramları sunulmaktadır.

Ülkemizde Alzheimer Hastalarına özel keyifli ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlayacak Gündüz Bakım Evleri olmadığı için, bu alandaki ihtiyacın bilinciyle ve örnek teşkil etmesi amacıyla Gündüz Yaşam Evimiz oluşturulmuştur. Halen haftada 5 gün ve ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

2011 yılında faaliyete başlayan Gündüz Yaşam Evimizde, insan hakları ve sosyal adalet temelinde her insanın biricik, değerli ve kendi potansiyelinin olduğu anlayışıyla, etik değerler doğrultusunda multidisipliner bir şekilde hemşire, yaşlı bakım elemanları ve sosyal hizmet uzmanından oluşan ekibimizle Alzheimer hastalığı bulunan bireylere ve ailelerine psiko-sosyal destek sağlanmakta ve hizmet sunulmaktadır.

Amacımız, yapılan etkinliklerle Alzheimer hastalığı bulunan bireylerin kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak, zihinsel rehabilitasyon çalışmaları ile onları yaşama bağlamak ve yaşam kalitelerini arttırarak hastalığın evre atlamasını geciktirmektir. Aynı zamanda Alzheimer hastalarına bakım veren bireylere ve yakınlarına bir nebze olsun nefes aldırmak ve omuzlarındaki ağır yüklerini biraz olsun hafifletmek temel amaçlarımız arasındadır. Gündüz Yaşam Evimizde sadece Şişli halkına değil İstanbul’un tüm ilçelerinden gelen sakinlerimize hizmet verilmektedir.

 

Yaşlı sayısının arttığı toplumumuzda, yapılan araştırmalar Alzheimer Hasta sayısının 650.000’i aştığı ve hastalığın gün geçtikçe hızla yaygınlaştığını göstermektedir. Özellikle evlerinde yaşayan hastaların ve ailelerin desteklenmesi hayati bir ihtiyaçtır. Alzheimer hastalığının bakımı ÖZELDİR.  Alzheimer hastaları ile iletişim kurmak/anlaşabilmek  ayrı bir bilgi ve eğitim gerektirmektedir.

Unutkanlıkla başlayan bu hastalığın her evresinde pek çok sorun oluşmakta ve bu sorunların çözümleri de kişiye göre farklılıklar göstermektedir. Alzheimer hastalarında depresyon, kaygı, uyku bozukluğu, huysuzluk, hayaller, saçma düşünceler, ajitasyon, kafa karışıklığı, kişileri tanıyamama ve yolunu kaybetme gibi yoğun birçok sorunlar görülmektedir. Ayrıca bu sorunlarla baş etmeye çalışan hasta yakınlarının da maddi ve manevi olarak tükenmelerine yol açmaktadır. Özellikle bakım desteği almak hem hastalar hem de hasta yakınları için çok önemlidir.

 

Tüm bu zorlukların farkında olan “Alzheimer Derneği Gündüz Yaşam Evi” :

  • Hasta yakınlarını bakım konusunda bilgilendirmeyi;
  • Hasta yakınlarını alanında uzman kişilerle buluşturmayı;
  • Hasta yakınlarına bu zor görevi yaparken biraz zaman ve rahatlama temin etmeyi;
  • Hasta yakınları arasında dayanışmayı artırmayı;
  • Alzheimer hastalarımıza keyifli ve kaliteli zaman geçirtmeyi;
  • Alzheimer hastalarımızın sosyal yaşama katılmalarını sağlamayı;
  • Hastalıklarının gerektirdiği rehabilitasyon hizmetleri ile hastalığın seyrini yavaşlatmayı;
  • Hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırmayı;
  • Hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaç duyduğu uzman dost elini uzatmayı görev edinmiştir.

 

HEDEFİMİZ: Misafirlerimiz ve yakınlarına, insan hakları ve etik kurallara uygun, yüksek memnuniyet seviyesinde, uluslararası standartlarda kaliteli hizmet ve bakımı ücretsiz sunmaktır.

 

GÜNDÜZ BAKIM EVİNDE YAPILAN AKTİVİTELER

Tüm aktivitelerde ana amaç hastaların zihinsel ve duygusal olarak desteklenmesi, günlük yaşam becerilerinin artırılması ve Alzheimer hastalığının yarattığı etkinlerin yumuşatılmasıdır.

 

Gazete okuma, şiir okuma, aylık takvim yapma, yemek yapma, takvim yaprağı okuma, hikaye-mani yazma, ayakkabı bağlama, trafik işaretleri, fırıldak çevirme, süsleme çalışması, mikado oynama, tavla oynama, dans etme, bulmaca çözme gibi genel etkinliklerin yanı sıra:

Zihinsel Aktiviteler: Kavram tanıma, çorap eşleştirme, saat oyunu, şekiller ve renkler, zıt kavramlar, pirinç-nohut ayırma, lego aktivitesi, sesleri ayırt etme, hafıza kartları, günlük işler, normal olmayan yanlış bir özelliği bulma, geometrik şekiller ile resim oluşturma, hikayenin sonunu getirme, renkli şekilleri yerleştirme, mevsim meyve ve sebzelerinin adlarını bulma, hangi nesne ne işe yarar, meyve sepeti hazırlama, mesleklerle ilişki kurma, kelime türetme, hikaye anlatma, bulmaca çözme, hangisi faklı vb.

 

Psiko-motor Aktiviteler:Düğme dikme, sulu boya ile limon baskısı, ipe boncuk dizme,çizgi tamamlama,büyükten küçüğe sıralama, kesme/yapıştırma, sınırlı boyama, parmak boyama,hamur yoğurma, aynı renkleri sıralama, ip dolama, tak-çıkar,bebek sallama, tahta blok yapma, ip bağlama, kule yapma, denge sağlama,bebek giydirme, ayakkabı bağlama gibi

 

Bedensel Egzersizler: Kuvvetlendirme, germe ve gevşeme egzersizleri, mobilizasyon egzersizleri, top ile egzersizler, denge ve koordinasyon egzersizleri, solunum aktiviteleri, yürüyüş programları, thera-band egzersizleri, bowling ve basketbol oynama, ok atma, vb.

 

Sanat Aktiviteleri: Ahşap boyama, ebru çalışmaları, drama çalışmaları, çerçeve süsleme, kürdan süsleme, seramik hamuru ile çiçek yapma, fotoğraf çiçeği yapma, okyanus yapma, çiftlik yapma, kumaş üzerine yağlı boya ile resim yapma, stencil kalıp çalışması gökkuşağı, hamurdan çiçek yapma, kozalak boyama, balon-ip ile tabak yapma, mandal çalışmaları gibi.

 

Pera Müzesi Sanat Aktiviteleri, Müzik Aktiviteleri: Nefes ve ritim çalışmaları, koro oluşturma, şarkı –türkü söyleme

 

Özel Gün Kutlamaları: 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, Doğum günleri, bayram kutlaması, yılbaşı kutlaması, anneler günü ve babalar günü vb.

Gezi Programları: Mahalle parkına gezi, özel mekanlarda çay saati

Pera Müzesi, Malta Köşkü, Koç Müzesi, Miniatürk

 

Bilgilendirme ve Psikoterepi Toplantıları: Bilgilendirme toplantılarımız merkezimizin seminer salonunda aynı gün ve aynı saatte 15 günde 1 alanında uzman kişilerin sunumuyla hasta yakınlarımızın bilgilendirmek ve farkındalığının arttırılması yapılmaktadır.

Gündüz Yaşam Evi