Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi olarak 23 şubat 2015 tarihin de Afyon’un ilçesi Dinar da Alzheimer hastasının çok olması nedeni ile derneğimiz belediye tarafından davet edilmiştir. Dinar halkına Alzheimer hastalığını anlatan oyunumuz oynanmış ,Alzheimer hastalığının nedenleri tedavisi anlatılmıştır  daha sonra izleyicilerin hoş vakit geçirmeleri için Türk Sanat Müziği koromuzun seslendirdiği şarkılar dinletilmiştir.

“Yemekçi Anne” Alzheimer Derneği’nde

Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi tarafından yılın annesi seçilen Mebrure Agar, dernekte düzenlenen geleneksel Salı toplantılarının bu haftaki konuğu oldu. Hayırseverliği ile gönüllerde taht kuran ve “Yemekçi anne” olarak tanınan 78 yaşındaki Mebrure Agar, tecrübelerini ve anılarını Alzheimer derneği üyeleri ile paylaştı.

Türkiye Sakatlar Derneği’nde üyeler için yıllarca ücretsiz olarak yemek yapıp servis eden Mebrure Hanım’ın anlattıkları, hayır yapmak, insanlara yardımcı olmak için paranın çok da önemli olmadığını gözler önüne serdi. Sakatlar için kendi imkanlarıyla yemek yapmaya başladığında birçok insanın yardımcı olduğunu kaydeden Mebrure Hanım, sebze halinden kendilerine ücretsiz sebze meyve verildiğini, fırıncının ücretsiz ekmek verdiğini, o zamanki belediyenin yemek yapması için yer tahsis ettiğini, kebapçılardan da kebap yağı istediğini belirterek, yıllarca pek de masraf etmeden yemek yaparak ihtiyaç sahiplerini doyurduğunu anlattı.

3 yıl Ramazan çadırlarında gönüllü olarak yemek işlerine yardım eden, çadırda görevli aşçılar olduğu için yemek yapması istenmediğinde aylarca patates soyan Mebrure Hanım, bir süre öğrenci yurdunun mutfağında, bir süre de PASVAK’ın mutfağında gah yemek yapıp gah mutfak işlerine yardım ederek, ömrünü mutfaklarda geçirdiğini anlattı.

 

Yine yoksul çocukların sünnet ettirilmesine de öncülük ettiğini anlatan Mebrure Hanım, ayakkabı ve kıyafetleri esnaftan ücretsiz temin ettiklerini, doktorun da sünnetten ücret almadığını ifade etti.

Denizli’nin yerlisi olan ancak eşi maden mühendisi eşinin taşkömürü madeninde yönetici olarak çalışması nedeniyle 30 yılını Zonguldak’ta geçiren Mebrure Hanım, Soma’da meydana gelen maden faciasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Makine Mühendisi olan oğlunun da halen Zonguldak’ta madende çalıştığını belirten Mebrure Hanım, işçi sağlığı ve hayatına gereken önemin verilmesini istedi.

Zonguldak’ta yaşarken 8 yaşında bir kız çocuğunu evlat edinip büyüten, Denizli’de de kendi imkanlarıyla felçli bir kız çocuğuna tekerlekli sandalye yardımında bulunan Mebrure Hanım’ın anlattıkları, Alzhemer Derneği üyelerini hem etkiledi hem de duygulandırdı.

Ömrünü hayır işlerine adayan Mebrure Hanım, şimdi de Alzheimer Derneği’nin gönüllü bir üyesi. Her hafta toplantılara katılıyor, gelemediğinde de telefonla arayıp yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alıyor. Eşini yıllar önce kaybeden Mebrure Hanım Üçler’deki evinde yalnız yaşıyor ve çok sevdiği yemek yapmayı artık kendi mutfağında sürdürüyor.

 

DENİZLİ ŞUBESİ ETKİNLİKLERİ